• ژوبین شهیدی
  • ۱۳ مهر, ۱۳۹۹
  • اخبار

کانادا راه را به روی دانشجویان، خانواده هایشان و افرادی که بنا به دلایل احساسی/عاطفی وارد کانادا می شوند، باز کرده است. این را وزرای مهاجرت، سلامت و امنیت عمومی کانادا در کنفرانس مطبوعاتی خود که در اتاوا برگزار شد اعلام کرده اند. آقای مارکو مندچینو وزیر مهاجرت کانادا بیان کرده است که بستگان نزدیک شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا از ۸ اکتوبر قادر به ورود به کانادا خواهند بود. از تاریخ ۲۰ اکتوبر هم دانشجویان بین المللی که در یکی از موسسات آموزش عالی کانادا (DLI) ثبت نام کرده اند مادام که DLI آنها برنامه آمادگی خود را به لحاظ پروتکل های بهداشتی داشته باشد و آن برنامه توسط دولت استانی تایید شده باشد می توانند وارد کانادا شوند.

گفتنی است منظور از DLI آندسته از کالج ها، موسسات آموزشی و دانشگاه های کاناداست که دولت آنها را مجاز به استقبال از دانشجویان بین المللی کرده است. اتباع خارجی خواهند توانست بنا به دلایل عاطفی نیز وارد کانادا شوند. دلایل عاطفی می تواند شامل برگزاری مراسم ترحیم/تدفین شود. در عین حال تمام مسافران همچنان موظف به رعایت قرنطینه اجباری ۱۴ روزه هستند. منظور از بستگان نزدیک نیز همسران، فرزندان وابسته، خواهر/برادر و مادر/پدربزرگ است.

وزارت مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام کرده است که ۸ اکتوبر اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد کرد. همچنین اعلام شده که بستگان نزدیک کانادایی ها برای ورود به کانادا فرایند گسترده ای پیش رو دارند و باید درخواست تایید ارائه کنند و قبول از ورود به کانادا تاییدیه دریافت نمایند. لازم به ذکر است که از زمان اعمال محدودیت های کرونایی، دانشجویان تنها می توانستند با داشتن ویزای تحصیلی کسب شده قبل از ۱۸ مارس وارد کانادا شوند. علاوه بر این، کانادا دانشجویانی را که از ایالات متحده به کانادا می آیند را از محدودیت های سفر معاف کرده است. اما تا ۲۰ اکتوبر دانشجویان تنها در صورتی می توانند به کانادا سفر کنند که کلاس هایشان تنها به صورت حضوری برگزار می شود و نیازمند شرکت در آزمایشگاه و کارگاه است.

بین ۱۸ مارس تا ۲۰ جولای بود که کانادا نخستین بار مرزهای خود را بست. محدودیت های سفر از آن تاریخ تا کنون هر ماه تمدید شده است. در حال حاضر مسافران آمریکایی تا ۲۱ اکتوبر نمی توانند به کانادا سفر غیرضروری داشته باشند و محدودیت های سفر از سایر کشورها تا ۳۱ اکتوبر تمدید شده است. برخی افراد، مادام که به دلایل ضروری نظیر کار یا پیوستن به یکی از اعضای نزدیک خانواده نظیر همسر به کانادا سفر کنند همچنان از محدودیت های سفر معاف خواهند بود.

کانادا در پی موفقیت های اولیه در مبارزه با کرونا بار دیگر طی یک ماه اخیر با افزایش موارد ابتلا به این ویروس روبرو شده است. کبک که دومین استان پرجمعیت کاناداست دیروز ۱۰۰۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش کرده است که از ماه می تا کنون بیشترن تعداد ابتلاست. استان انتاریو نیز که بزرگترین استان کاناداست با موارد بالایی از ابتلا به کرونا دست و پنجه نرم می کند.

سیستم مهاجرت کانادا همچنان فعال است

کانادا همچنان به برگزاری پذیرش های اکسپرس انتری، برنامه مهاجرت استانی و کبک ادامه می دهد تا مهاجران بتوانند بعد از کرونا چرخ اقتصاد کانادا را بچرخانند. سه پذیرش اخیر اکسپرس انتری که در ماه سپتامبر هر دو هفته یک بار بزگزار شد یکی از بزرگترین پذیرش های تاریخ اکسپرس انتری بودند. تا به اینجای سال ۲۰۲۰ مجموعا ۱۲۶۰۰ دعوتنامه برای متقاضیان صادر شده است. استان های بریتیش کلمبیا و کبک نیز هفته ای که گذشت بزرگترین پذیرش های خود در سال ۲۰۲۰ را برگزار کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *