• پریسا مهدوی
  • ۲ فروردین, ۱۳۹۹
  • اخبار

اقدامات مهاجرتی کانادا در گیرودار پندمی کرونا

با شیوع عالمگیر ویروس کووید ۱۹ موسوم به کرونا، کانادا تدابیر ویژه ای را برای جلوگیری از گسترش این ویروس مرگبار در داخل و نیز کمک به مهاجران و مسافرانی که با اختلال در خدمت رسانی مواجه شده اند اندیشیده است. در زیر خلاصه ای از سیاست گذاری های کانادا که توسط دولت فدرال کانادا اعلام شده را با هم مرور کنیم:

محدودیت های مسافرت های خارجی به داخل کانادا

دیروز دوشنبه ۱۶ مارس کانادا اعلام کرد که مرزهای خود را به روی افرادی که شهروند یا مقیم دائم کانادا نیستند می بندد. البته خانواده های نزدیک و درجه اول کانادایی ها، شهروندان ایالات متحده، خدمه هواپیما و دیپلمات ها مستثنی هستند. دولت فدرال کانادا بیان کرده که در مورد وضعیت افرادی که دارای ویزای کار و تحصیل معتبر هستند و در حال حاضر خارج از کانادا به سر می برند اطلاع رسانی خواهد کرد. در حال حاضر مشخص نیست چه افرادی مجاز به بازگشت به کانادا هستند. در ضمن محدودیت های مرزی در مورد نقل و انتقالات کالاها اعمال نمی شود.

در همین راستا ایرلاین ها موظف شده اند تمام مسافران داخل هواپیما را برای وجود یا فقدان علائم کرونا چک کنند و هیچ مسافری که دارای علائم کرونا باشد مجاز به پرواز به کانادا نیست. از روز چهارشنبه ۱۸ مارس یعنی فردا تنها چهار فرودگاه کانادا پذیرای پروازهای بین المللی خواهند بود: فرودگاه بین المللی پیرسن تورنتو، فرودگاه بین المللی پی یر الیوت ترودوی مونترال، فرودگاه بین المللی کلگری و فرودگاه بین المللی ونکوور. فعلا پروازهای ایالات متحده، مکزیک، جزایر کاراییب و نیز سنت پی یر و میکلون از این قاعده مستثنی هستند و می توانند وارد کانادا شوند. پروازهای داخلی خود کانادا هم همچنان برقرار خواهند بود.

اقدامات ویژه اداره مهاجرت کانادا

اما روز ۱۵ مارس اداره مهاجرت نیز رهنمودهای تازه ای را برای مسئولین و مهاجرانی که تحت تاثیر کرونا قرار گرفته اند منتشر کرده است: تمام مراسمات و آزمون های شهروندی تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده اند. این اقدامات در راستای ممانعت از نفوذ و گسترش ویروس مرگبار کرونا به داخل کانادا و نیز به کمک به افرادی که درخواست اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی کانادا را دارند اتخاذ شده اند. همچنین، لندینگ های حضوری افراد مقیم دائم و مدعیان پناهندگی تا ۱۳ آوریل به تاخیر افتاده است.

تسریع رسیدگی به درخواست های افرادی که شرایط خاص دارند به صلاحدید مدیر برنامه مهاجرت دفتر اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا و مدیر دفتر رسیدگی به درخواست ها در کانادا ادامه خواهد داشت. همچنین، اداره مهاجرت ممکن است کما فی السابق درخواست مدارک الزامی نظیر اطلاعات بیومتریک، پاسپورت، معاینات پزشکی و هر مدرکی که باید توسط مقامات رسمی در چین، ایران و کره جنوبی صادر شود را  جهت رسیدگی به درخواست ها را داشته باشد. وقتی این مدارک نیاز باشد، ماموران مهاجرت برای متقاضی نامه ای فرستاده و مهلت ۹۰ روزه ای را برای پاسخ در اختیار او قرار می دهند. اگر قبلا درخواست مدارک اضافی برای وی داده شده باشد اما متقاضی نتوانسته در موعد مقرر مدارک را تقدیم کند مهلت ۹۰ روزه ی دیگری در اختیار خواهد داشت. با اینکه در نامه ای که حاوی رهنمودهای اطلاعات بیومتریک است ذکر شده که متقاضی ۳۰ روز فرصت دارد، وی همان مهلت ۹۰ روزه را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *