• پریسا مهدوی
  • ۴ فروردین, ۱۳۹۹
  • اخبار

جدیدترین خبرها گویای این هستند که شش بانک بزرگ کانادا اقداماتی را در راستای کمک به کانادایی هایی که در گیرودار کرونا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند تدبیر کرده است و تا سقف شش ماه اجازه تاخیر در پرداخت اقساط وام مسکن را داده است. نیل پارمنتر رئیس انجمن بانکداران کانادا در توییتی گفته است که این اقدامات فورا لازم الاجرا خواهند شد. این شش بانک عبارت اند از RBC، TD، MBO، Scotiabank، CIBC و بانک ملی کانادا که فرصت تخفیفی را برای محصولات اعتباری نیز فراهم کرده اند.

این شش بانک بزرگ کانادا در بیانیه ی مطبوعاتی مشترک گفته اند که به مشتریان حقیقی و حقوقی خود تعهد می دهند که راه حل های انعطاف پذیری را برای آندسته که کرونا زندگی مالی شان را مختل کرده است فراهم خواهند نمود. هنوز مشخص نیست که آیا مشتریان این بانک ها می توانند اقساط بدون بهره وام مسکن خود را به تاخیر بیندازند یا خیر.

بانک Scotiabank گفته است که تمام درخواست ها برای تاخیر اقساط را مورد به مورد بررسی خواهد کرد و افزوده است که خود را متعهد به ارائه تخفیف به مشتریانی می داند که به خاطر شیوع ویروس کرونا تحت فشار مالی قرار دارند. در عین حال هیچ تضمینی نداده است که این تاخیرها بدون بهره باشند. بانک ملی کانادا از سوی دیگر فقط گفته است تاخیر در اقساط وام ها بدون بهره خواهند بود. “بسته به پرونده مشتریان و پارامترهای وام، سناریوهای مختلفی وجود خواهد داشت. هدف ما این است که به مشتریان خود اجازه دهیم هر چه سریعتر روی پای خود بیاستند”.

اما بانک های RBC، BMO و CIBC در این زمینه چیزی به رسانه ها نگفته اند. گفتنی است این خبر در حالی منتشر شده که بنگاه مسکن کانادا تحت عنوان شرکت مسکن و وام مسکن کانادا در تلاش است تا مالکان به خاطر مراقبت از سلامتی خود مجبور به نکول در پرداخت اقساط نشوند. این بنگاه، همان سیاستی را در پیش گرفته است که در بحران مالی ۲۰۰۸ اتخاذ کرده بود. در این سیاست، وام گیرندگان صرفا پرداخت قسط خود را موقتا به زمان دیگری موکول می کنند نه اینکه از زیر پرداخت آن شانه خالی کرده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *