• پریسا مهدوی
  • ۱۵ شهریور, ۱۳۹۹
  • اخبار

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

گفتنی است سیستم سیستم اکسپرس انتری سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، مشاغل دارای مهارت و تجربه ی کانادایی از سراسر جهان بر پایه ی امتیازات و معیارها مهاجر جذب می کند. کاندیدها بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای کاندیدهایی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها یک ITA (یک دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود.

از سوی دیگر، مسیر مهاجرتی موسوم به Foreign Skilled Worker Program (FSWP) بیشتر مناسب متقاضیانی است که تا به حال در کانادا زندگی نکرده اند. اگر واجد شرایط برنامه FSWP باشید خواهید توانست پروفایل اکسپرس انتری بسازید. باید در یکی از آزمون های معتبر انگلیسی یا فرانسه شرکت کنید و مدارک تحصیلی تان معادل یابی شود. همه متقاضیان حاضر در صف انتظار اکسپرس انتری برای پروفایل خود امتیازی در سیستم جامع رتبه بندی یا CRS دریافت می کنند. دولت کانادا هر دو هفته یک بار متقاضیانی را که بالاترین امتیاز را دارند از صف انتظار اکسپرس انتری بیرون می کشد و از آنها دعوت می کند تقاضای خود را برای اقامت دائم کانادا ارائه کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مهاجرت استانی

برنامه مهاجرت استانی کانادا از زمانی که در دهه ۹۰ رونمایی شد تا کنون رشد فزاینده ای داشته است و هم اکنون بعد از سیستم اکسپرس انتری فدرال شاهراه اخذ اقامت دائم کارگران ماهر خارجی است. برنامه مهاجرت استانی یا به اختصار PNP به ۹ استان و ناحیه کانادا اجازه می دهد تا مطابق با نیازهای بازار کار خود تعداد معینی مهاجر را انتخاب کنند. جالب است بدانید کبک تنها استان کانادا است که در برنامه مهاجرت استانی شرکت ندارد. بلکه طبق قراردادی دو جانبه با دولت فدرال خودش مهاجران کاری/اقتصادی را انتخاب می کند.

در سال ۱۹۹۶ بود که برنامه مهاجرت استانی کانادا معرفی شد. طی سه سال گذشته ۲۱۳۰۰۰ نفر از این طریق به کانادا مهاجرت کرده اند. می بینیم که برنامه مهاجرت استانی بسیار فعال است. دلیل آن هم واضح است. کانادا با پیری جمعیت روبرو است. نرخ زاد و ولد پایین آمده است و کمبود نیروی کار هم مزید بر علت شده است. این وضع به ویژه در استان های کوچک تر بیشتر نمود دارد چرا که بومیان این استان ها به سایر شهرها و استان های کانادا کوچ می کنند.

نحوه کار برنامه مهاجرت استانی

اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا به هر یک از این ۹ استان تعداد معینی مهاجر را تخصیص می دهد تا آنها را برای اقامت دائم انتخاب کنند. مجموعا ۹ استان و دو منطقه کانادا در این برنامه شرکت دارند. هر یک از آنها یک مسیر کهاجرتی تقویت شده دارد که متقاضیان داخل سیستم اکسپرس انتری فدرال را هدف می گیرد. دولت کانادا طی پذیرش های متوالی از متقاضیانی که بالاترین امتیاز را دارند برای تقاضا جهت اقامت دائم دعوت به عمل می آورد. علاقه مندانی که مایل هستند از طریق برنامه مهارت استانی به کانادا مهاجرت کنند می بایست در گام نخست تمایل خود را اعلام کنند و یا به بیان دقیق تر پروفایل Expression of Interest خود را به استان مربوطه ارائه کنند.

سابقه مهاجرت خاورمیانه ای ها به کانادا

اولین موج مهاجرت از منطقه خاورمیانه به کانادا در سال ۱۸۸۲ از سوریه و لبنان آغاز شد. در حال حاضر صدها هزار کانادایی از تبار خاورمیانه ای در کانادا زندگی می کنند. با اینکه کرونا همچنان یکه تازی می کند اما کانادا به رسیدگی به درخواست های اقامت دائم ادامه می دهد. استقبال مهاجران برای ترمیم اقتصاد کانادا در دنیای پساکرونا نقشی کلیدی ایفا می کند. در واقع کانادا قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ از بیش از یک میلیون مهاجر استقبال کند.

ریشه دواندن در کانادا

مهاجران ایرانی، عرب و خاورمیانه ای می توانند دوست و آشنا پیدا کنند، جذب بازار کار و نهایتا جامعه کانادا شوند. در کانادا کلیساها، صومعه ها و مساجد بسیاری وجود دارد که برخی از آنها ظرف یک قرن اخیر ساخته شده اند. اولین کلیسای اردوتکس قبطی در سال ۱۹۶۵ و اولین مسجد کانادا موسوم به مسجد الرشید نیز در سال ۱۹۳۸ در شهر ادمنتن ساخته شد. علاوه بر این، می توان از طریق فیسبوک و شبکه های اجتماعی با خاورمیانه ای های سراسر کانادا ارتباط برقرار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *