• پریسا مهدوی
  • ۲۳ شهریور, ۱۳۹۹
  • اخبار

یک سازمان واقع در انتاریو به مهاجران تازه واردی که در فرایند اسکان قرار دارند خدمات سلامت روان ارائه می کند. این اقدام که   Newcomer Health and Wellness Program نام دارد و با بودجه ۲٫۲ میلیون دلاری اداره مهاجرت کانادا راه اندازی شده است برای تامین نیازهای هر فرد تازه واردی به شکل فردی و جامع طراحی شده است. انجمن سلامت روان کانادا در منطقه یورک و سیکوز جنوبی (CMHA-YRSS) که شاخه ای از سازمان غیرانتفاعی ملی خدمت رسان به منطقه یورک واقع در تورنتوی بزرگ است در پشت این اقدام قرار دارد. این برنامه قرار است سلامت روان مهاجران و پناهجویان تازه وارد ۱۲ سال به بالا را تامین کند.

اکثر تحقیقاتی که در مورد سلامت روان مهاجران جدید انجام شده است حاکی از این است که آنها در برابر مشکلات مربوط به سلامت روان آسیب پذیری ویژه ای دارند. طبق نتایج یک مطالعه جدید که توسط  Statistics Canada و اداره مهاجرت کانادا منتشر شده مهاجران نسبت به کانادایی های متولد کانادا سالم تر هستند – این پدیده ای است که از آن به عنوان “تاثیر مهاجر سالم” نام برده می شود. اما این تمام ماجرا نیست؛ استرس ها و فشارهای ناشی از تفاوت های فرهنگی، موانع زبانی، و فرایند خوگیری و آمیخته شدن با جامعه ای جدید باعث می شود که این مزیت مهاجران نسبت به کانادایی ها رنگ ببازد.

برخی از نگرانی های مربوط به سلامت روان که جمعیت جدید مهاجران با آن روبرو هستند عبارت اند از اختلال اضطراب پس از ترومایی که در زادگاه خود تجربه کرده اند، انباشته شدن استرس ها، اندوه و غم از دست دادن عزیزان. مطالعات همچنین نشان داده اند که جمعیت مهاجر و پناهجو بیشتر از سایرین به فشار عصبی، افسردگی، اضطراب و اثرات تروما دچار می شوند. آزانس های مسئول اسکان مهاجرین تازه وارد و مراکز سلامت روان محلی خدمات حمایتی را به مهاجرینی که با این چالش ها روبرو هستند ارائه می کنند اما اکثر منابع موجود بدون توجه به واقعیت های منحصر به فرد و ویژه جمعیت مهاجرین طراحی شده اند.

برخی از تازه واردان ممکن است نسبت به خدمات بسیاری که فراروی آنها قرار دارد ناآگاه باشند در حالیکه سایر مهاجرین ممکن است تمایلی به استفاده از این خدمات نداشته باشند. این برنامه جدید قصد دارد این خلاء را پر کند. برنامه مزبور که در آگوستی که پشت سر ذاشتیم افتتاح و آغاز به کار کرده است طیف وسیعی از خدمات مربوط به سلامت روان را ارائه می کند از جمله: ارزیابی سلامت جسم، مشاوره و روان درمانی، ارتقای سلامت و رفاه، مشاوره خانواده و نیز خدمات مربوط به تروما.

بخش مهمی از این برنامه ایجاد فضایی امن و پذیرا برای ارائه خدمات است. برای اطمینان از ارائه خدمات به زبان مادری متقاضیان، از مترجمین کمک گرفته می شود و خدمات در فضایی به آنها ارائه می شود که برای آنها آشناست. همچنین راه های گوناگون توصیف تجربه سلامت روان و نیز برآورده شدن نیازهای مذهبی و معنوی متقاضیان در نظر گرفته می شود. این برنامه با این ذهنیت شکل گرفته است که مهاجران طیف وسیعی از افراد مختلف را تشکیل می دهند و هر کدام از آنها به شیوه خاص خود با استرس و فشار مواجه می شود.

بدین منظور آگاهی از تفاوت های فرهنگی در ارائه خدمات سلامت روان نقشی کلیدی ایفا می کند. این برنامه تا سقف سه سال تامین بودجه شده است و این امکان وجود دارد که تا دو سال دیگر هم تمدید شود. از این رو بخشی از این برنامه بر ایجاد ظرفیت جوامع مهاجران در پاسخ به نیازهای تازه واردان و حصول اطمینان از مورد حمایت قرار گرفتن آنها پس از اتمام دوره خدمات متمرکز است.

گفتنی است در حال حاضر ۷٫۲ میلیون مهاجر در کانادا زندگی می کنند و انتظار می رود که این رقم تا سال ۲۰۳۶ دو برابر شود و از این رو درک اهمیت سلامت جسم و روان تمام تازه واردان اهمیت فزاینده ای می یابد. برنامه رفاه و سلامت تازه واردان –  Newcomers’ Health and Well-Being Program – نشان می دهد که دولت ها و سازمان های محلی خود را وقف این کرده اند که تمام افرادی که در کانادا زندگی می کنند به خدمات با کیفیت و برابر در زمینه سلامت روان دسترسی داشته باشند تا زندگی های غنی، معنادار و موفقی را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *