روش های مهاجرت به اروپا و ارزیابی بهترین روش ها (در سال ۲۰۱۹)
اگر به دنبال اطلاعات کاملی درباره انواع روش های مهاجرت هستید و این سوال را در ذهن دارید که بهترین روش مهاجرت با توجه به شرایط تان کدام است، با ما همراه باشید.
مرحله اول: تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت را در مهاجرت بدانید؟
هر روش مهاجرتی که تا امروز، اسم آن به گوش شما خورده است در یکی از این دو دسته قرار می گیرند:
الف) ویزا (Visa)
ب) اقامت (Residence Permit)
در واقع یا از همان ابتدا به شما ویزا می دهند و یا کارت اقامت برای شما صادر می گردد. اما امکان ندارد از ابتدا به شما پاسپورت بدهند.
الف) ویزا چیست؟ ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول دوره اعتبار ویزا، شما برخی از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید.
مثلا اگر ویزای کاری بگیرید پس از پایان مدت ویزای خود باید به کشورتان بازگردید و یا آنرا تمدید کنید، البته پلیس آن کشور موظف نیست ویزای شما را تمدید کند.
همچنین باید بدانید شما با ویزا نمی توانید تسهیلات بانکی بگیرید و یا حتی برای خود ماشین یا خانه بخرید. شما و خانواده تان با داشتن ویزا در یک کشور مهمان هستید.
ب) اقامت چیست؟ توسط بعضی از روش ها، شما و خانواده تان از همان ابتدا صاحب کارت اقامت (شهروندی) می شوید اما این اقامت تحت هیچ حالتی از همان ابتدا دائمی نیست.
 • پس از گذر ۵ سال از تاریخ صدور اقامت موقت (TRP)، امکان درخواست اقامت دائم (PR) را خواهید داشت.
نکته مهم اینجاست که با داشتن اقامت هر کشوری (چه دائم چه موقت)، شما با دیگر شهروندان آن کشور هیچ تفاوتی از لحاظ حقوق شهروندی ندارید. میتوانید حساب بانکی باز کنید، تسهیلات بانکی بگیرید، تحصیل رایگان داشته باشید، ملک، خودرو و… بخرید و در واقع تقریبا تمام محدودیت هایی که در باب ویزا ذکر شد را نخواهید داشت.
یک نکته بسیار مهم: اگر شما کارت اقامت موقت یا دائم یکی از کشور های حوزه شنگن را بگیرید، قانونا در تمام کشورهای حوزه شنگن حقوق شهروندی دارید. برای مثال فردی که اقامت موقت خود را از کشور اتریش گرفته است می تواند از همان ابتدا در آلمان نیز کار، زندگی، تحصیل، افتتاح حساب و… داشته باشد.
 • البته معمولا ویزای کاری پس از چند سال به اقامت تبدیل می شود.
ث) تابعیت چیست؟ پس از گذر۳ تا ۵ سال از صدور کارت اقامت دائم (یعنی حدودا ۸ تا ۱۰ سال پس از اخذ اقامت موقت) شما امکان درخواست پاسپورت را خواهید داشت. در نظر داشته باشید برای دریافت پاسپورت باید تاریخ، زبان، قوانین مدنی و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید ولی اگر قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید دوباره اقدام کنید.
 • جمع بندی مرحله یک: اخذ ویزا معمولا با هزینه کمتری می باشد و مناسب ترین راهکار برای افراد کم سن و سال و مجرد است. اما افراد متاهل مخصوصا افرادی که صاحب فرزند هستند باید به دنبال روش هایی باشند که از ابتدا به آنها شهروندی اعطا شود.
  در مرحله بعد خواهیم گفت که چه روش هایی در دسته ویزا و چه روش هایی در دسته اقامت هستند…
 • ؟؟؟ سوالی که باید در این مرحله به آن پاسخ دهید: آیا برای شرایط من روش هایی مناسب است که در دسته ویزا قرار می گیرند و یا روش هایی که از نوع اقامتی هستند؟
مرحله دوم: انواع روش های مهاجرت چیست؟
در این مرحله خواهید دانست که چه روش هایی برای مهاجرت به اروپا وجود دارند و این روش ها هر کدام از چه نوعی هستند (ویزایی یا اقامتی). در اینجا ما به توضیح اجمالی هر روش خواهیم پرداخت ولی توضیحات کامل هر روش را باید در مقاله اختصاصی آن روش بخوانید.
الف) روش هایی که به شما از ابتدا، ویزا میدهند:
حال که با تعریف ویزا آشنا شدیم و به مزایا و معایب آن اشاراتی کردیم، با ۳ روشی آشنا خواهیم شد که از ابتدا به شما ویزا می دهند.
۱- ویزای کار: ویزای کار در کشورهای حوزه شنگن به افرادی داده می شود که حتما ۴ شرط اصلی را داشته باشند: ۱- حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، ۲- سابقه کاری با بیمه تامین اجتماعی (حداقل ۳ سال)، ۳- مدرک زبان محلی یا انگلیسی)، ۴- دعوتنامه کاری معتبر.
بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، سوئد، اتریش و اسپانیا صادر می گردند.
۲- ویزای جستجوی کار: اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما فقط دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولا در کشورهای آلمان، اتریش و سوئد انجام می شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می کند.
۳- ویزای تحصیلی: این روش محبوب ترین روش مهاجرت به اروپا در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.
 • اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت تر از استرالیا و کانادا می باشد. اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس شما زیاد خواهد بود. بیشتر متقاضیان ویزای تحصیلی به علت نقص در مدارک رد می شوند.
ب) روش هایی که از ابتدا به شما، اقامت می دهند (مناسب خانواده ها):
روش هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانواده تان اقامت موقت (شهروندی) داده می شود، خود در دو نوع با سرمایه گذاری و بدون سرمایه گذاری قرار می گیرند. همانطور که گفته شده اقامت موقت (TRP) پس از ۵ سال به اقامت دائم (PR) تبدیل می شود.
جدول دسته بندی روش های اقامتی اروپا (+ چند مثال)
روش های با سرمایه گذاری
۱- خرید ملک
آلماناسپانیا
یونان
مجارستان
۲- خرید سهام
آلمان
۳- خرید اوراق قرضه
اسپانیا
۴- سپرده بانکی
اسپانیا
روش های بدون سرمایه گذاری
۱- ثبت شرکت:ثبت یک شرکت مسئولیت محدود و ایجاد ارزش افزوده برای آن کشور.
آلماناسلواکی
اسپانیا
مجارستان
لهستان
۲- تمکن مالیاثبات درآمد ثابت ماهانه بالا در کشور خودتان (ایران)
فرانسهیونان (FIP)
اسپانیا: امکان موفقیت آن زیر ۵۰٪ است.
اتریش: تقریبا امکان موفقیت ندارد.
پرتغال: تقریبا امکان موفقیت ندارد.
نکات کلیدی :
 1. در هر روش (مثلا ثبت شرکت یا ویزای کاری و …) کدام کشورها شرایط مناسب تری دارند؟ و چرا؟
 2. ۱۱pt; font-family: iransans, arial, helvetica, sans-serif;”>شرایط زمانی و هزینه ای کدام روش در حال حاضر مناسب تر است؟
 3. شرایط تمدید هر روش چگونه است؟
 4. شرط حضور در هر کشور چقدر است؟
 5. معایب و محدودیت این روش ها کدامند؟
 6. وضعیت زندگی در هر کشور چگونه است؟
 7. وضعیت تحصیل و زبان آموزی فرزندان ما چگونه خواهد بود؟
با پاسخ به این سوالات میتوانید مهاجرت کم ریسک تری داشته باشید.
 • در صورت داشتن سوال و یا احتیاج به راهنمایی بیشتر میتوانید با شماره ی ۰۹۱۲۳۴۵۱۷۰۶ تماس حاصل فرمایید.