برنامه اقامت ژاپن از طریق تخصص کاری
کار در ژاپن و شرایط مهاجرت کاری به ژاپن به صورت تخصصی و علمی مورد بررسی قرار می گیرد. کشور ژاپن از صنعتی ترین و پیشرفته ترین کشورهای آسیایی می باشد، از این رو افراد زیادی خواستار کار در این کشور می باشند. کشور ژاپن برای ورود بیشتر نیروی کار ماهر خارجی به این کشور، یک سیستم امتیاز بندی معرفی کرده است که از این طریق نیروی کار ماهر را برای کار در ژاپن انتخاب می کند. متقاضیان علاقه مند به مهاجرت کاری به ژاپن در صورت کسب امتیازات لازم می توانند برای اخذ ویزای کاری ژاپن اقدام نمایند.
کار در ژاپن و شرایط عمومی آن
کشور ژاپن با جمعیتی معادل ۱۲۷ میلیون نفر در دورترین نقطه شرق آسیا واقع شده ست که دور تا دور آن را آب فرا گرفته است نژاد مردم ژاپن زرد و اکثریت آن ها بودایی و یا پیرو آیین شنتو و اقلیتی مسیحی می باشند. جمعیت این کشور رو به پیری است، از این رو در سال های اخیر دولت ژاپن برنامه هایی جهت جذب نیروی کار خارجی معرفی کرده است. یکی از این برنامه ها، ویزای نیروی کار ماهر خارجی می باشد، که در سه فعالیت شغلی نیروی کار جذب می نماید.
فعالیت های شغلی نیروی کار ماهر مورد نیاز برای کار در ژاپن، در سه زمینه شغلی تقسیم بندی شده است. این سه دسته شامل فعالیت های تحقیقاتی پیشرفته آکادمیک، فعالیت های فنی یا تخصصی پیشرفته و فعالیت های مدیریت بازرگانی پیشرفته می باشد.
افرادی که در یکی از این زمینه های شغلی فعالیت دارند و متقاضی مهاجرت کاری به ژاپن هستند، علاوه بر داشتن پیشنهاد کار، باید از سیستم امتیاز بندی ویزای کار ژاپن حداقل ۷۰ امتیاز کسب نمایند. از جمله مواردی که در سیستم امتیازبندی حائز اهمیت می باشد می توان به مدرک تحصیلی، سابقه کار، درآمد سالیانه و دانش زبان اشاره کرد.
کار در ژاپن و ویزای نیروی کار ماهر خارجی
ویزای نیروی کار ماهر خارجی ژاپن که اغلب با عنوان ویزای HSP یا HSFP نیز شناخته می شود، برای جذب نیروی کار ماهر به بازار کار کشور ژاپن طراحی شده است. HSP یک ویزای ویژه با مزایای بیشتری نسبت به ویزای کار استاندارد است که برای کارگران با استعداد خارجی، با مهارت های پیشرفته و تخصصی طراحی شده است. توجه داشته باشید که گرچه HSP یک ویزای ویژه است اما همچنان یک نوع ویزای کار می باشد، بنابراین بدون داشتن یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای ژاپنی امکان دریافت این نوع ویزا وجود ندارد.
این نوع ویزای کار در ژاپن در قالب یک سیستم امتیاز بندی اعطا می گردد. امتیازات با توجه به سابقه آموزشی و حرفه ای متقاضی، درآمد و پیشرفت های تحصیلی براساس جدول امتیازات که توسط مقامات مهاجرت ژاپن، تهیه شده است، اعطا می شود. اگر متقاضی بتواند ثابت کند که ۷۰ امتیاز یا بیشتر را به دست آورده است، می تواند برای اخذ ویزای نیروی کار ماهر خارجی درخواست دهد.
کار در ژاپن و سیستم امتیاز بندی
همان طور که پیش تر ذکر شد، برای اخذ ویزای نیروی کار ماهر خارجی ژاپن یا HSP باید از سیستم امتیاز بندی ۷۰ امتیاز را اخذ نمایید. جدول امتیاز بندی برای سه رده فعالیت شغلی مجاز در زیر ارائه شده است.
سوابق تحصیلی
مدرک دکترا به استثنای مدارک حرفه ای
۳۰
فوق لیسانس
۲۰
لیسانس یا دوره معادل
۱۰
دارنده مدرک دکتری یا فوق لیسانس چندگانه
۵
سابقه حرفه ای ، تجریه کاربردی(تجربه کاری که متقاضی قصد اقدام برای آن را دارد.)
۷ سال یا بیشتر
۱۵
۵ سال یا بیشتر
۱۰
۳ سال یا بیشتر
۵
حقوق سالیانه
امتیاز حقوق با توجه به شرایط سنی متفاوت است
۱۰ – ۴۰
سن
تا ۲۹ سال
۱۵
بین ۳۰ تا ۳۴ سال
۱۰
بین ۳۵ تا ۳۹ سال
۵
سایر امتیازات
دستاوردهای تحقیقاتی، موارد ذکر شده در جدول شماره ۲
۲۰ – ۲۵
کار کردن برای سازمانی که برای ارتقا خلاقانه کارمندان پوشش مالی دارد.
۱۰
کارمند یک شرکت کوچک یا متوسط که هزینه های آزمایش و تحقیق آن بیش از ۳ درصد کل درآمد را به خود اختصاص می دهد
۵
دارنده مدارک خارجی مربوط به کار
۵