• پریسا مهدوی
  • ۱۵ بهمن, ۱۳۹۸
  • اخبار

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه مذاکرات میان دولت و بازرگانان و اتحادیه‌های کاری این کشور برای جذب بیشتر مهاجران ماهر غیراروپایی را آغاز کرد.

دولت آلمان از سال‌ها قبل تلاش خود برای مقابله با کمبود نیروی کار ماهر را آغاز کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم مرکل در جریان نشست با اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایی آلمان گفت: «دو گام بنیادین دولت برای مقابله با این مشکل [کمبود کارگر ماهر] آموزش بیشتر کارگران آلمانی و تلاش برای جذب کارگران ماهراز اتحادیه اروپا خواهد بود.»

با این حال صدراعظم محافظه کار آلمان با تاکید بر ناکافی بودن این دو اقدام افزود: «کشور ما به جذب کارگرانی خارج از اتحادیه تجاری [اروپا] نیاز دارد. به همین منظور باید شرایط صدور ویزا و آغاز کار برای کارگران ماهر غیراروپایی را تسهیل کنیم.»

خانم مرکل همچنین خواستار آن شد که کشور آلمان به‌عنوان یک محل جذاب برای سکونت کارگران خارجی دیده شود.

سیاست‌های مهاجرتی دولت ائتلافی محافظه‌کار-سوسیال دموکرات آلمان به ویژه در سال ۲۰۱۵ و همزمان با گشوده شدن مرزهای آلمان به سوی حدود یک میلیون مهاجر عمدتا سوری، عراقی و افغان، به شدت از سوی احزاب دست راستی این کشور مورد نقد قرار گرفت.

با وجود این انتقادها و گسترش نفوذ احزاب راست افراطی نظیر آلترناتیو برای آلمان، به‌ویژه در ایالت‌های شرقی، دولت میانه روی آلمان برای مقابله با سالخوردگی جمعیت و کاهش نیروی کار متخصص، جذب مهاجران ماهر خارجی را ادامه می‌دهد. بخش‌های انفورماتیک و پرستاری در این کشور برای یافتن کارگران ماهر با مشکل جدی روبه‌رو هستند.

خانم مرکل بدون اشاره به کشور دیگری گفت: «ما برای جذب کارگران ماهر خارجی در جهان بی‌رقیب نیستیم.»

قرار است با تصویب قانون جدید، از اول ماه مارس شرایط صدور ویزا و پیدا کردن کار برای مهاجران غیراروپایی در آلمان آسان‌تر شود.به این ترتیب تسهیلات اعطایی به فارغ‌التصحیلان خارجی دانشگاه‌های آلمان به مهاجران ماهر و آشنا به زبان آلمانی هم داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *