• پریسا مهدوی
  • ۲۳ بهمن, ۱۳۹۸
  • اخبار

اخیرا جمعیت کانادا به یمن مهاجران رشد داشته است و در نتیجه تنوع جامعه کانادایی رو به افزایش رفته است. همچنین شواهدی در دست است که کمتر شدن شکاف بین نیروی کار مهاجر و بومی کانادا را تایید می کند. به گزارش Statistics Canada هشتاد و دو درصد رشد جمعیت کانادا بین ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در نتیجه مهاجرت از بیرون از مرزهای کانادا بوده است. بسیاری از استان های کانادا برای رشد جمعیت خود به مهاجران متوسل شده اند. علاوه بر این، در کانادا به افزایش طبیعی جمعیت که ناشی از افزایش زاد و ولد است امید چندانی نیست و به همین خاطر رشد جمعیت در گرو مهاجرت است.

مهاجران در بین نیروی کار کانادا

شکاف بین نیروی کار کانادایی الاصل و مهاجر به کمترین ترین حود خود در دهه اخیر رسیده است. شکاف نرخ اشتغال از ۱۹۰ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۱۳ درصد در ۲۰۱۸ رسیده است. مهاجرانی که اخیرا وارد کانادا شده اند نرخ اشتغال بیشتری نسبت به خود کانادایی ها دارند. نرخ اشتغال تازه واردان طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ افزایش ۷٫۷ درصدی داشته است. این در حالی است که این رقم برای خود کانادایی ها تنها ۲٫۲ بوده لست.

حدود نیمی از مهاجران حد اقل مدرک لیسانس دارند. بیش از نیمی از آنها یعنی ۵۴ درصد ساکنان کانادا که در رده ی سنی بین ۲۵ تا ۶۴ هستند و مدرک خود را در یکی از رشته های ریاضیات ، فنی – مهندسی و علوم تجربی  گرفته اند از طیف مهاجران هستند.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۳۴ تا سقف ۴۰ درصد جمعیت کانادا بین سنین ۱۵ تا ۶۴ از طیف اقلیت قومی–مذهبی قابل تشخیص باشند. Statistics Canada هم پیش بینی کرده که زبان مادری ۳۱ درصد جمعیت کانادا غیر از انگلیسی یا فرانسه خواهد بود و ۱۶ درصد جمعیت کانادا نیز به دینی غیر از مسیحیت گرایش خواهند داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *