تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا – دانشجویی
بر اساس آخرین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان که هر ساله توسط نشریه معتبر تایمز منتشر می‌شود، ۵ دانشگاه کانادایی را می‌توان در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دید که خود موید سیستم آموزشی به روز و منطبق بر بالاترین استانداردهای جهانی است. بنابراین بسیار منطقی بنظر می‌رسد متقاضیان بسیاری از سرتاسر جهان برای تحصیل در کانادا اقدام کنند و این روش را برای مهاجرت به این کشور انتخاب نمایند.
مقاطع تحصیلی در کانادا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه
مقاطع تحصیلی در کانادا همچون بسیاری دیگر از کشورهای جهان به دو بخش اصلی تقسیم بندی می شود. مقطع پیش از دانشگاه و مقاطع دانشگاهی. در این نوشتار از مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی در این مقاطع سخن خواهیم گفت.
دوره کالج در کانادا
یکی از مقبول‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا دوره کالج است. دوره‌هایی که عموما بر تقویت مهارت‌های کاربردی با هدف تربیت نیروی متخصص برای بازار کار در این کشور متمرکزند و متقاضیان داخلی و بین‌المللی بسیار به شرکت در این دوره‌ها تمایل دارند. اگرچه اخذ پذیرش تحصیلی برای شرکت در دوره‌های کالج در کانادا چندان دشوار نیست اما دریافت ویزای تحصیلی برای این دوره‌ها نسبت به دوره‌های دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) کمی دشوارتر است. برای ارزیابی شرایط شرکت در این دوره‌ها می‌توانید فرم ارزیابی تحصیلی را به شکل رایگان تکمیل کرده و یا با کارشناسان اجرایی پذیرش تحصیلی در مجموعه مسیرطلایی آریا(ویزاگلد)  تماس بگیرید.
دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا
پس از پایان دوره دبیرستان (۶ سال تحصیل در دوره ابتدایی و دبیرستان) متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا می‌توانند یا دوره کالج را شروع کنند و یا برای شرکت در دوره لیسانس در یکی از دانشگاه‌های این کشور اقدام نمایند. دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا عموما چهار ساله است و در برخی مواقع متقاضیان مجبور به گذراندن دوره پیش دانشگاهی هستند (در صورتیکه نیاز به گذراندن پیش نیاز درسی و یا دوره‌های زبان باشند). برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع لیسانس در کانادا داشتن مدرک دیپلم و همچنین مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه الزامی است.
دوره کارشناسی ارشد یا مستر در کانادا
یکی دیگر از پرطرفدارن ترین مقاطع تحصیلی در کانادا، مقطع کارشناسی ارشد و یا Master است. دوره فوق لیسانس در کانادا عموما ۱ تا ۲ سال بطول خواهد انجامید و به دو دسته تحقیقاتی (Research-based) و یا واحدی (Course-based) تقسیم می‌شود. البته برخی رشته‌های ترکیبی نیز در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.
بسیاری از رشته‌های Research-based این امکان را به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌دهند که پس از پایان دوره مستر، به شکل مستقیم دوره دکترا را آغاز کنند.
دوره دکترا در کانادا
برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در دوره دکترا، متقاضی می‌بایست علاوه بر گذارندن دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب و نمره آیلتس عموما بالای ۷ و مقاله علمی، پروپوزال و یا پروژه‌ای ارائه دهد که پس از تایید مجوز تحصیل در این مقطع صادر خواهد شد. هزینه بیشتر پروژه‌های دوره‌ دکترا در کانادا توسط موسسات، سازمان‌های بین‌لمللی، NGO ها و یا خود دانشگاه بورسیه می‌شوند و با بورسیه تخصیص یافته به این دوره تحصیلی، دانشجو دکترا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه را پوشش دهد.
شرایط تحصیلی در کانادا
شرایط ورود به دانشگاه‌های کانادا در سطوح مختلف متفاوت است. بالا بودن معدل و نمرات سال آخر دوره متوسطه مهمترین شرط ورود به دانشگاه‌ می‌باشد. این دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجو اختیار تام دارند و هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو قوانین مشخص خود را وضع می‌نماید.
برای ورود دانشجویان بین المللی به دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کانادا، داشتن مدرک آیلتس (ILTS) یک شرط لازم و ضروری است. علاوه بر آن داشتن سابقه تحصیلی درخشان و فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر و تراز اول نیز جزو دیگر الزامات تحصیل دانشجویان بین المللی در کانادا می‌باشد.
ادامه تحصیل در کانادا به دو شکل فرصت مطالعاتی و اجازه تحصیل طبقه بندی می‌شود. دانشجویانی که فرصت مطالعاتی برای آنها فراهم می‌گردد کمتر از ۶ ماه فرصت تحقیق و پژوهش را در این کشور دارند. این دانشجویان تنها به تحقیق و پژوهش خود باید بپردازند اما دانشجویانی که اجازه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را به دست می‌آورند علاوه بر گذراندن دوره کامل تحصیلات خود اجازه شرکت در دوره‌های تکمیلی تحصیلات و کار به صورت پاره وقت را نیز به دست خواهند آورد.
علاقمندان به ادامه تحصیل در کانادا پیش از هرچیز باید دانشگاه مورد نظر را مطابق با رشته خود انتخاب و تمامی شرایط پذیرش دانشجو در آن دانشگاه را مطالعه نمایند زیرا هر دانشگاه قوانین خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد.
نکته: زبان انگلیسی زبان رایج دانشگاه‌های کاناداست اما برخی از دانشگاه‌ها در این کشور دو زبانه انگلیسی – فرانسه هستند.
مراحل اخذ پذیرش
مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا
پس از تصمیم‌گیری در خصوص رشته مدنظر، شهر و دانشگاهی در کانادا که قصد دارید در آن ادامه تحصیل دهید، می‌بایست برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا اقدام نمایید. اخذ پذیرش تحصیلی یکی از فنی‌ترین و پیچیده‌ترین روندهای مربوط به مهاجرت به کانادا است. اطلاع دقیق از مدارک مورد نیاز، شرایط و قوانین تحصیلی، ویژگی‌های هر استان و دانشگاه‌های فعال در آن همگی از مواردی هستند که نیازمند همت ویژه در پروسه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا هستند.
کارشناسان دپارتمان پذیرش تحصیلی در مجموعه مسیر طلایی آریا با موارد متعددی از رد درخواست پذیرش تحصیلی کانادا مواجه می‌شوند که اتفاقا متقاضی از شرایط کافی برای موفقیت در پرونده برخودار بوده‌است اما بدلیل اطلاعات ناکافی و بعضا اشتباه در خصوص موارد اشاره شده، با شکست در پرونده درخواست ادامه تحصیل در کانادا مواجه شده است. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما پیش از اقدام برای درخواست پذیرش تحصیلی از کانادا، با مشاورین با تجربه ما تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان، بهترین و کوتاه‌ترین مسیر را برای ادامه تحصیل در کانادا پیش روی خود ببینید.
مراحل مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
مراحل مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
بی‌تردید اخذ اقامت دائم کشور کانادا پس از پایان دوران تحصیل در این کشور، دورنمایی است که بسیاری از متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا نگاهی ویژه به آن خواهند داشت. بر اساس قوانین اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، دانشجویان تمام وقت می‌توانند بدون نیاز به اخذ مجوز کار، تا سقف ۲۰ ساعت در هفته خارج از محیط دانشگاه کار کنند.
از سوی دیگر پس از پایان تحصیل در کانادا، به متقاضیان فرصتی یکساله داده می‌شود تا ضمن کار در این کشور، با جمع‌آوری امتیازات لازم از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی، برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.
برنامه نیروی متخصص فدرال یا (FSWC) یکی از برنامه‌هایی است که این امکان را به دانشجویان خارجی می‌دهد که پس از پایان تحصیل در کانادا، برای دریافت PR اقدام نمایند. برنامه تجربه ی کانادایی یا (CEC) و برنامه نیروی فنی حرفه‌ای فدرال موسوم به (FSTC) انواع دیگر راه‌های اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل در کشور محسوب می‌شوند.
متقاضی اقامت دائم از طریق پذیرش تحصیلی کانادا با رعایت شرایطی خاص و کسب امتیازاتی خاص به راحتی قادر خواهد بود به این مهم دست یابد که در رابطه با جزییات این امر می‌توانید با کارشناسان مسیرطلایی آریا( ویزاگلد) مشورت لازم را انجام دهید.
دریافت مشاوره جهت تحصیل در کانادا
دریافت مشاوره جهت تحصیل در کانادا
برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل هر متقاضی نیاز به پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا خواهد داشت. اینکه چه زمانی برای چه رشته‌ای و از طریق چه دانشگاهی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا اقدام شود و پس از آن با تکمیل دقیق مدارک و طی کردن مسیری صحیح برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام شود، به واقع روندی حساس است که نیاز به تجربه و اشراف کامل به نظام آموزشی کشور کانادا دارد.
کارشناسان اجرایی دپارتمان پذیرش تحصیلی مسیرطلایی آریا (ویزاگلد)  همواره برای ارائه مشاوره رایگان و ارائه خدمات متناسب با شرایط شما آماده خواهند بود تا ضمن بررسی پرونده شما، با اقدامی موثر، شانس موفقیت شما را برای تحقق رویای تحصیل در کانادا محقق سازند.
برترین دانشگاه‌های کانادا
وب سایت دانشگاه های برتر که بهترین دانشگاه‌های جهان را بر اساس پارامترهایی همچون سطح علمی، رضایت دانشجویان، امکانات و شانس ورود به بازار کار پس از فارغ التحصیلی رتبه بندی می‌کند، فهرست ۲۰ دانشگاه‌ برتر کانادا برای ادامه تحصیل را به شرح زیر اعلام کرده‌است:
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مک ‌گیل
دانشگاه مک ‌مستر
دانشگاه مونترال
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه کلگری
دانشگاه اوتاوا
دانشگاه واترلو
دانشگاه وسترن
دانشگاه دال هوسی
دانشگاه لاوال
دانشگاه کوئینز
دانشگاه سیمون فریزر
دانشگاه ویکتوریا
دانشگاه یورک
دانشگاه مانیتوبا
دانشگاه ساسکچوان
دانشگاه کارلتون
دانشگاه کونکوردیا
نکته مهم در خصوص دانشگاه‌های کشور کانادا، پایین بودن شهریه تحصیلی آنها در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس است. یکی دیگر از مزایای ادامه تحصیل در کانادا، قوانینی است که به فارغ‌التحصیلان این کشور این امکان را می‌دهد تا با کسب امتیازات لازم برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.
گروه مسیرطلایی آریا با بهره‌مندی از سالها تجربه و ارتباط مستمر با دانشگاه‌ها و موسسات معتبر علمی کشور کانادا، آماده ارائه خدمات اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف به شما متقاضیان محترم است.
فرم ارزیابی تحصیلی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *